אבחון בליקויי למידה

אחד מכל עשרה ילדים מתמודד או צפוי להתמודד בעתיד עם לקויות למידה שונות. חשוב להבין כי אין מדובר במחלה, לא מדובר בהפרעה נפשית וגם לא בהכרח באינטליגנציה נמוכה. אך מדובר בהחלט במציאות שדורשת התייחסות והתמודדות. מהו השלב הראשון של ההתמודדות?

ללא ספק, מדובר קודם כל באבחון. איך נעשה אבחון ליקויי למידה? הוא נעשה על ידי מאבחנים מוסמכים, למשל מאבחנים דידקטיים או פסיכולוגיים חינוכיים. 

כדאי לאבחן מוקדם 
המודעות לקיומם של לקויות למידה הביאה לכך כי כיום, אפילו מבוגרים נגשים לעיתים למכוני האבחון. יחד עם זאת, אבחון ליקויי למידה במיטבו ייעשה בגיל מוקדם ככל האפשר.

לפעמים, ההורים הם אלה ששמים לב לכך כי הילד מתקשה יותר מהרגיל, עוד בגיל הגן. לפעמים יהיו אלה המורים (למשל בשנה השנייה או אפילו הראשונה ללימודים בבית הספר היסודי) שיצביעו על קושי. 

כדאי לדעת כי לפעמים יהיה זה הילד עצמו שיאותת על קיומה של בעיה. לפעמים שינוי התנהגותי יצביע על קושי, הסתגרות חברתית, כעס ועצבנות באופן בלתי אופייני.

בהחלט יתכן כי הבקשה לאבחון תגיע מנער או מנערה, למשל לקראת העלייה לבית הספר התיכון או כאשר לפתע נרשמת ירידה משמעותית בציונים. ככל שהאבחון יתבצע מוקדם יותר, כך ניתן להתמודד בצורה טובה יותר, עם פחות תסכול וסטרס. כך ניתן להגיע למקסימום ההישגים, תוך התגברות על הקשיים במגוון האמצעים הקיימים. 
 
 

אבחון שמוביל לקידום
 

אין שום קשר בין לקויות למידה לבין מצב סוציו אקונומי.

אין כל קשר בין אינטליגנציה לבין לקויות למידה ולמעשה, רבים מאלה שעברו אבחון ליקויי למידה נחשבים לבעלי מנת משכל מעל הממוצע.

הליקויים יכולים להשפיע על מכלול ההישגים הלימודיים בבית הספר או באקדמיה, אבל בהחלט יתכן כי הליקוי ישפיע על תחום מצומצם (כתיבה, קריאה, חשבון).

האבחון יוכל לגלות במה הילד מתקשה, כיצד הוא מתנהל מבחינת ניהול זמנים, האם הוא מסוגל לסנן את הגירויים החושיים באופן נורמטיבי או שהוא למעשה בעל הפרעת קשב ואולי גם היפראקטיביות.

החשוב הוא כי בזכות האבחון ניתן לחתור לקידום ולשיפור - גם דידקטי וגם רגשי. ​
 
לשיחת ייעוץ טלפונית חייגו
072-33-80-657
או מלאו פרטיכם בטופס
פרטי התקשרות
טלפון
072-33-80-657

דוא"ל

T089917017@gmail.com

כתובת ראשית
משה לוי 11, ראשון לציון
בניין UMI, קומה 1

 
מכון תושיה - המרכז לאבחון
ראשון לציון - רחוב משה לוי 11, בניין UMI, קומה 1  |  נתיבות - רחוב ירושלים 18, קומה 1 (מעל בנק פועלים)  |  טבריה - רחוב אחד העם