אבחון פסיכולוגי

כהורים, יש לנו אחריות כלפי ילדינו. יש לנו את החובה והזכות לדאוג לכך כי הם יקבלו כל עזרה כאשר זו נחוצה להם.

אך האם ההורה, רגיש ככל שיהיה, יכול תמיד לדעת מה עובר על הילד? מדוע הוא נראה מתוסכל? מדוע הוא מסתגר? מדוע ההישגים בבית הספר דלים או שלפתע נרשמה ירידה של ממש בציונים או בהתנהגות?

כאשר רוצים להבין באמת ממה נובעים קשייו של הילד, כאשר רוצים באמת לעזור, ניתן לפנות לאבחון. אבחון פסיכולוגי יוכל למצוא את המקור לקשיים ולאפשר לילד, וגם להוריו, להיות מודעים בדרך אל מציאת פתרון הולם. 

ההבדל בין אבחון לטיפול 
חשוב לשים את האצבע על כך שקיים הבדל מהותי בין אבחון פסיכולוגי לבין טיפול פסיכולוגי.

לפעמים, האבחון אכן יוביל לטיפול מסוג זה אבל לפעמים – האבחון יוביל למשהו אחר לגמרי.

למשל, כאשר האבחון מגלה שהילד למעשה סובל מלקויות למידה, מאוד הגיוני שהוא יהיה גם לחוץ, לפעמים בעל ביטחון עצמי ירוד, הסתגרות. במקרה שהדבר נובע מלקות למידה, אולי מהפרעת קשב וריכוז, לא הטיפול הפסיכולוגי הארוך יעזור. מה שיעזור זה לנקוט בפתרונות אחרים כגון למשל הוראה מתקנת או קבלת הכשרה בדבר אסטרטגיות למידה נכונות יותר.

לפעמים, התוצאה של האבחון תהיה נוספת – מתן המלצות להקלות במבחנים. תוספת זמן, לפעמים בחינה בעל פי או שאלון חלופי בבחינת הבגרות, אלה הכלים שיאפרו פריחה והצלחה. 
 

מי עורך את האבחון?
 

למרות שברור כי אבחון פסיכולוגי שונה מהטיפול, הוא קצר יחסית, ממוקד ולא מתמשך, רק הפסיכולוג המוסמך יוכל לבצעו (ממש כפי שרק פסיכולוג יוכל להעניק טיפול פסיכולוגי).

בדרך כלל, את האבחון יערוך פסיכולוג בעל התמחות בחינוך (פסיכולוג חינוכי) אולם לפעמים ניתן לפנות לאבחון שייעשה על ידי גורם מקצועי אחר. גם מאבחנים דידקטיים שאינם בהכרח פסיכולוגים יכולים לבצע אבחונים.

זה נכון כאשר האבחון מוגדר מראש כאבחון דידקטי. כאן יש פחות התייחסות להיבטים פסיכולוגיים ויש פתרונות מסוימים שעליהם יוכל להמליץ אך ורק פסיכולוג.

חלק מההקלות לבחינות הבגרות, למשל, יכולים להתקבל רק בעקבות המלצת פסיכולוג ולא בעקבות המלצת של מאבחן דידקטי. 
 
לשיחת ייעוץ טלפונית חייגו
072-33-80-657
או מלאו פרטיכם בטופס
פרטי התקשרות
טלפון
072-33-80-657

דוא"ל

T089917017@gmail.com

כתובת ראשית
משה לוי 11, ראשון לציון
בניין UMI, קומה 1

 
מכון תושיה - המרכז לאבחון
ראשון לציון - רחוב משה לוי 11, בניין UMI, קומה 1  |  נתיבות - רחוב ירושלים 18, קומה 1 (מעל בנק פועלים)  |  טבריה - רחוב אחד העם